vincent priessnitzVincenz Priessnitz – urodził się 4.10.1799r. na wzgórzu Gräfenbergu nieopodal dzisiejszego Jesenika, na terenie ówczesnego Śląska Austriackiego. Zmarł 28.11.1851r. i pochowany został w mauzoleum w miejscu urodzenia. V. Priessnitz był gospodarzem zajmującym się rolnictwem ale i samoukiem w zakresie medycyny niekonwencjonalnej i naturalnej. Na obszarze ówczesnych Niemiec i Austrii uznawany za kontynuatora metod hydroterapii zapoczątkowanych przez pochodzących z dzisiejszej Świdnicy Siegmunda Hahna i Johanna Siegmunda Hahna.

Od jego nazwiska pochodzi najbardziej popularne urządzenie w łazienkach zwane prysznicem. Podczas prac rolnych mając 16 lat Vincenz doznał nieszczęśliwego wypadku, którego skutki groziły kalectwem. Stosując wodne zabiegi, jakie zaobserwował w przyrodzie na przykładzie rannych zwierząt szukających ulgi w cierpieniu w leśnych źródłach, wyleczył sam siebie. Od 23 roku życia prowadził uznaną nawet przez specjalną cesarską komisję z Wiednia praktykę znachorską, pomagając coraz liczniej zgłaszającym się po pomoc w leczeniu różnych schorzeń pacjentów. W 1826 r. na leczenie do Priessnitza przybyło ponad 200 osób a kilka lat później sami tylko Polacy w liczbie 330 osób stanowili zaledwie jedną czwartą grupy pacjentów.

W rozwijającym się nowym podsudeckim uzdrowisku Gräfenberg stosowano niezbyt skomplikowane zabiegi. Główne zalecenia wodnego doktora jak nazywano V. Priessnitza to kąpiele, polewanie wodą, okłady, słońce i ruch. Efekty były nadspodziewanie dobre. W uruchomionym w 1829 r. pierwszym na świecie z prawdziwego zdarzenia zakładzie wodoleczniczym leczono urazy, stany zapalne, schorzenia dróg oddechowych i choroby skóry. Potem dołączono do tego także zaburzenia psychiczne. Uzdrowisko Priessnitza zdobyło taką sławę, że nawet cesarski medyk z Wiednia posłał po „wodnego doktora” poszukując pomocy dla chorego członka rodziny cesarskiej. Jesenik odwiedzały osobistości takie jak Tołstoj, Gogol, Zygmunt Krasiński, osoby z rodziny Habsburgów. Śląski „wodny doktor” był tak sławny, że doszedł do Niego list wysłany z Ameryki Południowej zaadresowany jedynie: Vinzenz Priessnitz Europa.

Pierwsze SPA w Jeseniku dało początek następnym wodnym uzdrowiskom stosującym metody wodolecznicze i naturalnej medycyny. Kilkadziesiąt lat po śmierci Priessnitza rozwinęło się słynne dziś na cały świat bawarskie uzdrowisko założone przez ks. Sebastiana Kneippa. Powstał model leczenia oparty na naturalnych metodach zwany Kneippkur. Priessnitz zyskał także popularność w Ameryce. John H. Kellogg wzbogacił jego metody o naturalną dietę. Proponowanym przez niego dietetycznym daniem dobrze korespondującym z zabiegami opartymi na naturze były płatki kukurydziane – dzisiejszy śniadaniowy corn flakes. Polacy zaś w duchu wdzięczności V. Priessnitzowi w stu lecie urodzin ufundowali pomnik z napisem:
Bóg go natchnął, by najłagodniejszym a najskuteczniejszym środkiem – wodą – cierpiących ratował.

 nast

Skowronek © | Głuchołazy | Wszelkie prawa zastrzeżone

Wykonanie: linknet.pl